Co po kursie wizażu?
4 października 2018

Wizażystka to stosunkowo młody zawód, który pomimo to stale zyskuje coraz więcej zwolenniczek. Miłośniczki stylu dążą do profesjonalnego upiększania innych, a spora grupa osób jest zainteresowana korzystaniem z ich usług.

Jakie perspektywy zawodowe czekają na nowe stylistki po ukończeniu przez nie kursu wizażu?

 

Zawód wizażystka

Na czym tak naprawdę polega praca wizażystki? Wbrew pozorom, ekspertki zajmują się nie tylko starannym malowaniem klientów. Do ich zadań należy przygotowanie pełnej stylizacji danej osoby – oprócz makijażu muszą zadbać o fryzurę, ubrania, buty oraz dodatki.

Ponadto niektóre wizażystki współpracują z fotografami lub producentami nad charakteryzacją aktorów bądź innych znanych osób występujących przed kamerą. W tym zawodzie ważna jest zatem nie tylko dokładność i umiejętność kreowania piękna, ale także zdolność komunikowania się z innymi.

 

Czym kończy się kurs?

Obecnie wiele miłośniczek makijażu decyduje się na ukończenie kursu wizażu w specjalistycznej szkole. Dzięki temu mają szansę zdobyć potrzebną w zawodzie wiedzę oraz umiejętności.

Ponadto na zakończenie zajęć kursantki otrzymują:

 • certyfikat namacalny dowód przebycia szkolenia,
 • fotografie do portfolio – zdjęcia te są wykonywane podczas sesji fotograficznych modelek, które zostały wcześniej wystylizowane przez uczestniczki kursu.

 

Dłuższe szkolenia stanowią poza tym dobre przygotowanie do państwowego egzaminu czeladniczego lub mistrzowskiego. 

 • Dyplom czeladnika stanowi poświadczenie posiadanych kwalifikacji w zawodzie wizażystka.
 • Tytuł mistrza upoważnia do rozpoczęcia kariery jako nauczyciel zarówno teoretycznej, jak i praktycznej strony wizażu.

 

Perspektywy zawodowe

Wizażystki są obecnie potrzebne w wielu różnych branżach, dzięki czemu profesjonalistki zazwyczaj nie muszą wkładać zbyt dużo wysiłku w znalezienie satysfakcjonującej pracy.

Gdzie najczęściej pracują miłośniczki stylu po kursie wizażu? Ich usługi są szczególnie ważne:

 • w salonach kosmetycznych,
 • na pokazach mody,
 • przy sesjach fotograficznych,
 • w teatrach,
 • na planie filmowym,
 • przy produkcji reklam,
 • w szkołach wizażu.

Ponadto część wizażystek postanawia prowadzić własną działalność gospodarczą. Stylistki decydują się na przykład otworzyć swój salon urody albo szkołę dla innych miłośniczek wizażu.

 

Zarobki

Na wysokość zarobków wizażystek wpływa wiele różnych czynników, takich jak: posiadane umiejętności i doświadczenie, stopień aktywności w poszukiwaniu zleceń, region zatrudnienia czy wielkość firmy.

Wszystko to sprawia, że średnie wynagrodzenia stylistek obejmują dość szeroki przedział  od 2000 zł do 5000 zł netto. Warto zaznaczyć, że w rzeczywistości zarobki aktywnych wizażystek nierzadko są jeszcze wyższe.

 

Czy warto zostać wizażystką?

Zawód wizażystka to ciekawa opcja dla wszystkich osób ceniących styl i urodę. Poza tym trzeba przyznać, że perspektywy zawodowe oraz zarobki prezentują się całkiem zachęcająco. Jeśli tworzenie makijażu oraz niebanalnych kreacji należy do Twoich zainteresowań, może czas pomyśleć o połączeniu pasji z pracą.

Kariera wizażystki wygląda obiecująco. Jednak aby ją rozpocząć, nie wystarczy wyłącznie zamiłowanie do makijażu.

Przede wszystkim warto zapisać się na kurs wizażu w profesjonalnej szkole, takiej jak Make Up Institute w Szczecinie. Ukończenie specjalistycznego szkolenia umożliwi zdobycie zaplecza teoretycznego oraz cennych umiejętności. To właśnie one stanowią podstawę sukcesu w zawodzie wizażystka.