Analiza kolorystyczna
15 maja 2017

Podstawą dobrze wykonanego makijażu są odpowiednio dobrane kolory i kosmetyki. Znajomość prawideł kolorów (analiza kolorystyczna) umożliwia takie zestawienie, by wyglądać o wiele korzystniej.

Teoria kolorów jest dziedziną coraz bardziej docenianą także w reklamie, sztuce, marketingu, fotografii, a nawet w makijażu. Wizażyści doskonale wiedzą, że umiejętne dobieranie barw do cery, typu urody, mogą podkreślić naturalne piękno, osobistą kolorystykę kobiety, by wyglądała harmonijnie i znacznie bardziej atrakcyjnie.

Teoria kolorów

Teoria kolorów wyciągnięta jest prosto z natury. To ona uczy nas harmonii oraz współgrania barw. Najlepiej zaobserwować to jesienią, gdy różnobarwne liście tworzą razem spójną i zachwycającą całość. Analiza kolorystyczna może się więc stać podstawą dobrego makijażu.

Typy urody

Każdy typ urody ma przypisany kolor, który jej odpowiada. Wyodrębnia się 4 typy urody na wzór pór roku: lato, wiosna, jesień, zima. Zobaczmy pokrótce czym charakteryzują się poszczególne pory roku. To oczywiście w wielkim uproszczeniu gdyż bardzo sporadycznie spotyka się czyste typy kolorystyczne. Dobrym uzupełnieniem klasycznych typów urody są ascendenty. Moja metoda analizy kolorystycznej opiera się na doborze chust pasujących do urody klientki i sporządzeniu listy barw w których klientka wygląda najkorzystniej. Mimo to metodę pór roku zalecam poczatkującym wizażystom jako dość prosty sposób na wdrożenie się w ten niezmiernie ważny aspekt pracy wizażysty.

Scharakteryzujmy pokrótce najważniejsze cechy poszczególnych pór roku:

Lato

Ta pora roku charakteryzuje się porcelanową bladą cerą, o chłodnym różowym odcieniu. Oczy mają brązową, szarą lub niebieską barwę. Włosy z wiekiem ściemniały Ci z upływem lat i zawsze mają popielaty połysk.

Jesień

Skóra jest jasna i gładka ze skłonnością do piegów. Oczy powinny mieć barwę stalowo-niebieską, błękitną z ciepłymi plamkami. Włosy mają kolor przez czerwony blond po brąz. Mają złotawy połysk.

Zima

Typ Królewny Śnieżki, z porcelanową, czystą cerą. Rzadko się rumienisz. Oczy mają ciepną oprawę o intensywnym blasku i odcieniu. Włosy są ciemne.

Wiosna

Masz blado przezroczystą skórę o złocistym odcieniu. Oczy mają ciemniejszą niż włosy oprawę. Twoje włosy mają słomiany lub złotobrązowy odcień.

To tylko garść informacji o analizie kolorystycznej. Szczegółów dowiecie się, umawiając się na wizytę u profesjonalistów.