Egzamin czeladniczy na wizażystkę – jak się przygotować?

27.04.2023 Ewa Winiarska

Egzamin czeladniczy – jak się przygotować?

Na drodze do zostania profesjonalną wizażystką przełomowym momentem jest egzamin czeladniczy. Potwierdza on kwalifikacje danej osoby, dlatego przygotowaniu się do niego kandydatki i kandydaci zazwyczaj poświęcają dużo czasu i zaangażowania. Chcemy pomóc Ci w przejściu przez egzamin i rozpoczęciu wymarzonej kariery zawodowej, dlatego przygotowaliśmy ten krótki poradnik!

 

Jak zostać wizażystką? Czy trzeba ukończyć szkołę?

Te pytania zadaje sobie wiele kobiet, które dopiero stoi u progu spełnienia marzenia o zostaniu profesjonalną wizażystką. Teoretycznie do pracy w tym zawodzie nie jest potrzebne ukończenie szkoły ani zdanie egzaminu, jednak takie postępowanie otwiera przed nami znacznie szerszą perspektywę i pozwala osiągnąć o wiele lepsze zarobki. Coraz więcej osób oczekuje od makijażystów i wizażystów certyfikatów i dyplomów potwierdzających kwalifikacje, mogą tego wymagać również miejsca oferującej stałe zatrudnienie, takie jak salony kosmetyczne czy teatry. Jeśli więc poważnie myślisz o przekucie swojej pasji do makijażu w karierę zawodową, zdecydowanie warto zapisać się do szkoły makijażu i zdecydować na przystąpienie do egzaminu czeladniczego (a w przyszłości być może także do mistrzowskiego).

 

Jak wygląda egzamin czeladniczy na wizażystę?

 Egzamin czeladniczy składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Należy stawić się na niego z własnymi kosmetykami, akcesoriami oraz modelką i wykonać wylosowany makijaż przed obserwującą wszystko komisją. Samo pomalowanie modelki to oczywiście nie wszystko, równie ważna jest umiejętność zaprezentowania naszej pracy. Komisja może zapytać kandydata o motywację do dokonania konkretnych wyborów i to zarówno w kwestii kosmetyków, jak i innych elementów stylizacji (ubiór, fryzura). Egzamin poza częścią praktyczną będzie obejmował również pytania testowe pisemne oraz część ustną. Nie wystarczy więc doskonale wykonywać makijaże, trzeba również wykazać się solidną porcją wiedzy o zawodzie. Zdecydowanie warto jednak włożyć wysiłek w przygotowanie do wszystkich części egzaminu, aby być w stanie dać swoim klientom gwarancję profesjonalizmu i wiedzy, której nie znajdą w innym miejscu.

 

Jak się przygotować do egzaminu czeladniczego?

Przygotowanie do egzaminu czeladniczego jest niezbędne, aby uzyskać z niego dobry wynik. Wymaga to mnóstwa pracy własnej, zarówno w kwestii nauki technik makijażowych, jak i nauczenia się teorii. Zdecydowanie ułatwisz sobie jednak sprawę, wybierając się na kurs przygotowujący do egzaminu czeladniczego. Nie tylko będziesz mieć tam okazję szlifowania swoich umiejętności, ale także uzyskasz cenne rady i wskazówki od osób, które niegdyś same musiały stanąć przed komisją egzaminacyjną. Spotkasz się z innymi kandydatami do zawodu oraz osobami pracującymi już w nim wiele lat. Dowiesz się więc, na co zwrócić szczególną uwagę, usystematyzujesz wiedzę, a także, co często bywa niedoceniane, zyskasz pewność siebie, która zdecydowanie jest pomocna podczas wszystkich egzaminów i testów.