Wizażystka – co to zawód i jak nią zostać?
Być może należysz do grona osób, które marzą o zajęciu się wizażem zawodowo. Zanim jednak zaczniesz stawiać pierwsze kroki jako makijażystka, warto abyś poznała odpowiedzi na kilka pytań. Czy wizażystka to zawód regulowany? Gdzie szukać pracy? Jakie wykształcenie jest potrzebne w tym zawodzie? To wszystko wyjaśnimy w tym artykule.
Wizażystka – kto to właściwie jest? Czym się tak naprawdę zajmuje?
Wizażystka to stosunkowo nowe określenie. Dawniej zawód ten określano mianem makijażystki, choć do dziś niektórzy stosują oba pojęcia zamienne. Głównym zadaniem każdej wizażystki jest wykonanie na klientce lub kliencie makijażu. Jest to jednak zadanie, które tylko z pozoru wydaje się proste. W istocie każda wizażystka musi mieć ogromną wiedzę i rozeznanie w branży kosmetycznej. Musi bowiem sprostać takim wyzwaniom, jak: wykonanie analizy kolorystycznej; dobranie kosmetyków zarówno do cery, jak i okazji; doradzenie odpowiedniej pielęgnacji.
Makijażystka i makijażysta potrafią pomalować nawet takie niełatwe obszary, jak opadające powieki i wydobyć atuty urody, ukrywając niedoskonałości. Praca wizażystki to nie tylko upiększenie wizerunku klientów – bardzo często wpływa również na ich samopoczucie, dodając pewności siebie w ważnych chwilach.
Droga do zostania makijażystką – czy trzeba skończyć szkołę wizażu?
Czy pasja do makijażu wystarczy, aby zostać zawodową wizażystką? Na pewno zapewnia to doskonały początek, jednak warto mieć świadomość, że droga do nazwania się profesjonalną makijażystką znacznie wykracza poza malowanie siebie i swoich koleżanek na imprezę. Branża beauty dynamicznie się rozwija i w zawodzie wizażystki cenione są szkolenia oraz certyfikaty potwierdzające kwalifikacje. Można uzyskać je, zapisując się na indywidualny kurs makijażu lub wybierając kierunek wizaż w szkole policealnej. Co ważne, według obecnie obowiązujących w Polsce przepisów, wizaż jest rzemiosłem, a więc można uzyskać w nich tytuł czeladnika, a później mistrza. Tytułu te nadawane są przez Izbę Rzemieślniczą po zdaniu stosownego egzaminu.
Warto więc wybrać szkołę wizażu, która do nich przygotowuje. Świadectwo Czeladnicze i Dyplom Mistrzowski nie są absolutnie konieczne, aby wykonywać ten zawód, zdecydowanie jednak dają najlepsze perspektywy dobrej pracy i wysokich zarobków. Warto też uzmysłowić sobie, że praktyka zdobywana na znajomych nigdy nie zastąpi tej uzyskanej podczas kursu – praca z klientami to kontakt z zupełnie obcymi osobami o różnych temperamentach i typach urody.
Praca dla wizażystki – nie tylko wolny strzelec
Zdobycie certyfikatu ukończenia szkoły wizażu, a w dalszej kolejności świadectwa czeladniczego, otwiera przez świeżo upieczoną makijażystką nowe perspektywy zawodowe. Bardzo wiele wizażystek wybiera prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Mogą wtedy otworzyć własne studio wizażu lub po prostu pracować jako tzw. wolny strzelec i realizować zlecenia od poszczególnych klientów. Profesjonalne wizażystki są jednak poszukiwane również w miejscach takich jak:
- Gabinety kosmetyczne i SPA
- Domy mody
- Stacje telewizyjne
- Teatry
- Studia fotograficzne
- Perfumerie
Niektórym wizażystkom udaje się nawet spełnić marzenie o pracy z osobami ze świata artystycznego. Warto jednak wiedzieć, że każdy wariant ścieżki zawodowej w karierze makijażystki może dawać ogromną satysfakcję, w tym również tę finansową. Jeśli więc czujesz, że ten zawód jest dla Ciebie, nie bój się postawić pierwszego kroku i zapisać do profesjonalnej szkoły wizażu.