Analiza kolorystyczna – czym jest i czy warto ją wykonać?

22.12.2022 Ewa Winiarska

Makijaż może podkreślić urodę i wydobyć wszystkie jej atuty, ale również sprawić, że ujawnią się nasze niedoskonałości. Tajemnica udanego makijażu tkwi nie tylko w umiejętnościach wizażystki, ale również sztuce doboru kolorów, które pasują danej osobie. Pomaga w tym analiza kolorystyczna, czyli określenie typu urody i dobranie barw, które z nim współgrają. Dowiedz się, w jaki sposób się ją wykonuje.

 

Typy urody – co to takiego?

Kolory odgrywają w naszym życiu rolę większą, niż na co dzień zdajemy sobie sprawę. Potrafią wprowadzić w dobry lub zły nastrój. Często też zdarza nam się usłyszeć „pięknie Ci w tym kolorze” lub przeciwnie – „To raczej nie Twój kolor”. Wszystko dlatego, że każdy z nas posiada pewien typ urody, który odpowiada za to, czy w danych barwach będziemy wyglądać korzystnie, czy niekoniecznie. Podstawowa klasyfikacja typów urody dzieli się na tzw. 4 pory roku – wiosnę, lato, jesień i zimę. Dwa pierwsze zaliczają się do typów ciepłych, kolejne dwa zaś do zimnych. Niektóre osoby mogą jednak przynależeć do typów mieszanych. Określając typ urody, bierze się pod uwagę zarówno odcień cery, jak i kolor oczu czy włosów. Z tego względu wcale nie jest łatwo zaklasyfikować siebie do konkretnego typu urody i dobrze jest oddać się w tej kwestii w ręce profesjonalistów.

 

W jaki sposób przeprowadza się analizę kolorystyczną?

Analiza kolorystyczna ma za zadanie określić naturalny typ urody. Należy więc przystąpić do niej bez makijażu czy też gadżetów takich jak kolorowe soczewki kontaktowe. Na wstępie wizażystka prawdopodobnie zada Ci kilka pytań. Dotyczyć mogę takich kwestii, jak naturalny kolor włosów, występowania piegów czy też szybkości powstawania i odcienia opalenizny. Następnie przystępuje się do części właściwej. Odbywa się ona w neutralnym pokoju w dziennym świetle słonecznym. Jeśli nie ma się do niego dostępu, można użyć lamp imitujących światło naturalne. Następnie do twarzy klientki przykładane są chusty i kartoniki w różnych kolorach. Profesjonalne wizażystki posiadają ich nawet kilkaset. Podczas tej czynności są w stanie ocenić, które barwy harmonizują z urodą klientki, a które sprawiają, że wygląda niekorzystnie. Na tej podstawie określają typ urody oraz są w stanie polecić pasujące danej osobie kolory.

 

Analiza kolorystyczna – poznaj wszystkie korzyści

 Z analizy kolorystycznej mogą korzystać zarówno panie, jak i panowie w każdym wieku. Odbycie takiego spotkania ma wiele zalet. Znając swój typ urody, o wiele łatwiej dokonuje się wyborów nie tylko w kwestii makijażu. Wizyta u kolorysty potrafi uświadomić również, po jakiego koloru ubrania najlepiej sięgać. Nosząc pasujące do typu urody barwy, zyskuje się młody, zdrowy, promienny wygląd. Niektórzy uważają, że analiza kolorystyczna do pewnego stopnia zastępuje nawet zabiegi medycyny estetycznej. Pomaga dobrze wyglądać na co dzień, ale również w pracy czy podczas wielkich wyjść. Jeśli więc zastanawiasz się, jak poprawić urodę bez użycia skalpela, pomyśl o usłudze analizy kolorystycznej i odkryj swoją własną paletę barw.