Jak stworzyć rutynę pielęgnacji skóry? – Kurs wizażu Szczecin
Wspaniała skóra to nie tylko kwestia DNA – Twoje codzienne nawyki mają w rzeczywistości duży wpływ na to, co widzisz w lustrze. Jednak w zależności od tego, jakie recenzje produktów czytasz lub z jakimi lekarzami się konsultujesz, istnieje zawrotna liczba opinii na temat wszystkiego – od tego, jak nawilżać, po to, jak chronić się przed promieniami UV. Ostatecznie, dbanie o skórę jest po prostu sprawą osobistą. Oto, o czym powinnaś pamiętać, aby prawidłowo stworzyć idealną dla siebie rutynę pielęgnacji skóry.
Porady dotyczące pielęgnacji skóry przed rozpoczęciem
Trzy główne kroki
Pomyśl o swojej rutynie pielęgnacyjnej, która składa się z trzech głównych etapów:
Oczyszczanie – mycie twarzy.
Tonizowanie – równoważenie skóry.
Nawilżanie – nawilżanie i zmiękczanie skóry.
Celem każdego zabiegu pielęgnacyjnego jest zadbanie o kondycję cery tak, aby funkcjonowała jak najlepiej, a także rozwiązywanie problemów lub ukierunkowanie na obszary, nad którymi chcesz popracować. Rutyny pielęgnacyjne to okazja do zauważenia zmian w sobie. Wraz z wiekiem potrzeby Twojej skóry zmieniają się, podobnie jak produkty. Mimo to, nie chodzi o stworzenie doskonałości. Pozwól, aby te trzy kroki stały się Twoim codziennym rytuałem, który wzmocni Twoją skórę i ugruntuje Twój dzień.
Daj sobie czas
Nauka o produktach do pielęgnacji skóry przeszła długą drogę, ale nadal nie ma czegoś takiego jak natychmiastowa poprawa – potrzebujesz czasu, aby czerpać korzyści. Wyniki są widoczne tylko dzięki konsekwentnemu stosowaniu. Ogólnie rzecz biorąc, aby zauważyć różnicę, należy stosować dany produkt przez co najmniej sześć tygodni, raz lub dwa razy dziennie.
Wskazówka: Każdy produkt do pielęgnacji skóry należy nakładać w kolejności zgodnej z jego konsystencją – od najcieńszego do najgrubszego. Na przykład, produkt oczyszczający, tonik (jeśli go używasz), serum, a następnie krem nawilżający.
Oczyszczanie skóry
Mycie twarzy jest najbardziej podstawowym i niezbędnym krokiem każdej rutyny. Nasza skóra każdego dnia wchodzi w kontakt z zanieczyszczeniami środowiskowymi, brudem i innymi czynnikami, które powinny być delikatnie usunięte. Myj dwa razy dziennie, rano i wieczorem, aby uniknąć zatkanych porów, matowości i trądziku.
Znajdź swój środek do oczyszczania twarzy
Odpowiednia formuła oczyszcza skórę bez pozbawiania jej niezbędnych, zdrowych olejków. Uspokój się z peelingami złuszczającymi (stosuj je raz w tygodniu) i unikaj tych, które zawierają zmiażdżone łupiny orzechów włoskich lub składniki ścierające.
- Cera tłusta – pianka do czyszczenia
- Sucha skóra – produkt o konsystencji kremu lub emulsji
- Wrażliwa cera – olej do mycia twarzy
- Normalna cera – woda miclearna
Co dokładnie oznacza termin „niekomedogenny”?
Termin ten często pojawia się na etykietach produktów i jest używany przez ekspertów w dziedzinie pielęgnacji skóry, ale nie zawsze jest zdefiniowany prostym, jasnym językiem. Oto krótkie wyjaśnienie: Jeśli produkt twierdzi, że jest niekomedogenny, oznacza to, że nie powinien zatykać porów ani wywoływać trądziku – poprzez zatykanie skóry, blokowanie gruczołów lub podrażnianie mieszków włosowych. Twierdzenie to nie jest jednak regulowane przez F.D.A., a wiele firm przeprowadza własne wewnętrzne testy, aby określić, czy dany produkt powinien być uznany za komedogenny czy nie. (Niektóre powszechnie znane składniki komedogenne to olej kokosowy i masło kakaowe.) Zazwyczaj im mniej składników ma produkt, tym łatwiej jest określić, czy wywoła on jakiekolwiek reakcje.
Jak używać toniku
Dla wielu osób słowo „tonik” przywodzi na myśl szczypiące środki ściągające z lat 80. Pierwotnie był to produkt na bazie alkoholu, który służył do osuszania tłustej skóry i usuwania resztek zanieczyszczeń po oczyszczaniu. Dzisiejsze formuły jednak ewoluowały. Pomyśl o nich jak o suplementach – te cienkie płyny dostarczają dodatkowego zastrzyku składników odżywczych, pomagając innym produktom w Twojej pielęgnacji lepiej się wchłaniać, jednocześnie równoważąc cerę. Większość ekspertów indywidualnego kursu makijażu uważa toner za rzecz opcjonalną. Może to być dobry sposób na dodanie konkretnych składników, których możesz nie mieć w innych produktach, lub dodanie kolejnej warstwy odbudowującej skórę. Jeśli masz czas i skłonność, oto kilka składników, których należy szukać:
- Alfa i beta hydroksykwasy delikatnie usuwają martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory, poprawiają stan skóry uszkodzonej przez słońce i minimalizują matowość.
- Kwas hialuronowy, który zwiększa nawilżenie skóry, dodaje jej blasku i wypełnia ją, a także subtelnie spłyca drobne zmarszczki.
- Woda różana i zielona herbata łagodzą podrażnienia i zmniejszają zaczerwienienia, działając przeciwzapalnie.
- Witamina E i C, aby zwalczać codzienne narażenie na działanie wolnych rodników, które mogą powodować starzenie się skóry.
Co to jest tonik?
Tonery powinny być nakładane po oczyszczeniu i przed nałożeniem czegokolwiek innego. Tradycyjną metodą aplikacji jest nasączenie wacika i przejechanie nim po twarzy, kończy się to jednak utratą dużej ilości produktu.
Rada: Nakładanie tonera czystymi rękami jest najbardziej efektywne. Po prostu wylej kilka kropel na dłoń, a następnie przeciągnij rękami po skórze. Lub jeśli wolisz, możesz rozłożyć wacik aby nie był tak gruby przed nałożeniem na niego tonera. Większość formuł może być stosowana rano i wieczorem, ale możesz chcieć używać tych z kwasami złuszczającymi tylko na noc lub co drugi dzień.
Pielęgnacja za pomocą serum
Mówiąc najprościej, serum to potężni sprzymierzeńcy skóry. Wypełnione skoncentrowanymi dawkami aktywnych składników, eliksiry te mogą złagodzić wiele problemów, od ciemnych plam po zmarszczki. Nawet jeśli nie masz żadnych szczególnych problemów, każdy potrzebuje rano ogólnego serum antyoksydacyjnego, aby chronić się przed codziennymi czynnikami agresywnymi. Chociaż istnieje nieograniczona liczba opcji w zakresie składników, specjaliści od kursu wizażu Szczecin wyróżniają swoich pracowitych ulubieńców. Aby poradzić sobie z konkretnymi problemami, szukaj tych produktów:
- Kwas hialuronowy, aby uszczelnić nawilżenie i wzmocnić funkcję bariery (górna warstwa skóry), aby zapobiec utracie wilgoci.
- Witamina C, która pomaga rozjaśnić matową skórę i zmniejszyć ciemne plamy przy ciągłym stosowaniu.
- Retinol, witamina B3, peptydy stymulujące produkcję kolagenu i elastyny, białek w organizmie, które pomagają zapobiegać powstawaniu linii i zwiotczeniu skóry.
- Siarka koloidalna, niacynamid, aby uspokoić zaczerwienienia i podrażnienia poprzez zmniejszenie stanu zapalnego oraz poprawić stan trądziku dzięki działaniu przeciwbakteryjnemu.
Pomocne wskazówki i porady
Jeśli masz wiele problemów skóry, możesz chcieć użyć wielu formuł serum. Polecane jest traktowanie różnych obszarów różnymi produktami. Może użyjesz serum z witaminą C na całej powierzchni, ale potem zakroplisz inny środek przeznaczony do hiperpigmentacji na tylko kilka miejsc.
Aby zaoszczędzić czas, nie próbuj mieszać serum z kremem nawilżającym. To zmniejsza zdolność serum do skutecznego wchłaniania. Produkty powinny być nakładane jeden po drugim.
Nie wszystkie serum są nakładane z taką samą częstotliwością. To się różni w zależności od składników. Ja na przykład wolę antyoksydanty rano, ponieważ dają dodatkową ochronę przed środowiskiem, a większość z nas nie używa wystarczającej ilości filtrów przeciwsłonecznych. Jednak niektóre składniki są najlepsze, gdy nakłada się je na noc. Na przykład retinole nie są stabilne na słońcu i ulegną degradacji, jeśli zostaną nałożone w ciągu dnia. Najważniejsze: Czytaj uważnie instrukcje na etykiecie.
Nawilżanie
Najbardziej podstawową funkcją kremu nawilżającego jest nawilżenie i zmiękczenie skóry. Zasadniczo, nawilżacze pomagają w zapobieganiu utraty wody przez zewnętrzne warstwy skóry. Mogą również uzupełniać naturalnie występujące w skórze oleje ochronne i inne składniki budulcowe, takie jak ceramidy. Jest to jeden produkt, który lekarze zalecają stosować przez cały rok, dla wszystkich typów skóry. Skóra naturalnie traci zdolność do zatrzymywania wilgoci wraz z wiekiem, a codzienne czynności, takie jak mycie, mogą pozbawić ją naturalnych substancji nawilżających.
Jak wybrać krem nawilżający?
Każdy potrzebuje nawilżenia, ale konsystencja kremu nawilżającego będzie różna w zależności od rodzaju skóry.
- Cera tłusta – żelowa konsystencja kremu nawilżającego
- Skóra normalna – konsystencja emulsji, coś pomiędzy gęstym kremem, a rzadkim żelem
- Sucha skóra – gęsty lub bardziej lekki krem
Różnica między kremem na dzień i na noc
Kremy, które nakładasz rano, mają za zadanie chronić Twoją skórę przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, z którymi będziesz musiała się zmierzyć wychodząc z domu – wiele z nich zawiera antyoksydanty, które minimalizują ilość wolnych rodników pochodzących z zanieczyszczeń, oraz filtry przeciwsłoneczne, które chronią Cię przed promieniowaniem ultrafioletowym. Zazwyczaj mają lekką konsystencję. Z kolei kremy na noc koncentrują się na naprawieniu wszelkich szkód, jakie mogłaś wyrządzić, dzięki takim składnikom jak retinol, który przyspiesza obrót komórkowy i przeciwdziała powstawaniu ciemnych plam. Kremy te uzupełniają również poziom nawilżenia, który naturalnie spada wieczorem, dzięki emolientom, które często tworzą bogatą, gęstą konsystencję.
Kremy pod oczy
Czy możesz przetrwać bez kremu pod oczy? Oczywiście. Ale jeśli masz szczególne problemy – takie jak przebarwienia, suchość czy opuchlizna – możesz spróbować go wypróbować. Skóra wokół oczu jest dość cienka i delikatna, i bardziej podatna na reakcję na drażniące składniki niż inne obszary. Dlatego dermatolodzy zazwyczaj zalecają krem pod oczy, który uwzględnia potencjalną wrażliwość i ma bardziej tolerowane stężenia składników aktywnych. Dla worków pod oczami i stanów zapalnych, kofeina, peptydy i kwas hialuronowy mogą być kojące. Ciemne kręgi mogą być spowodowane widocznymi żyłami lub rzeczywistymi przebarwieniami powszechnymi w ciemniejszych odcieniach skóry. Szukaj składników rozjaśniających, takich jak witamina C, kwas kojowy i niacynamid.
Rada dla wtajemniczonych: unikaj silnych retinoli (które mogą szczypać i powodować zaczerwienienia) oraz substancji zapachowych, aby uniknąć podrażnienia oczu.
Filtry przeciwsłoneczne
Wszyscy eksperci ze szkoły wizażu Szczecin, z którymi rozmawialiśmy, jednogłośnie zgodzili się co do jednego: krem z filtrem jest najważniejszym produktem do pielęgnacji skóry. Ma on ogromne znaczenie jako część całorocznej pielęgnacji. Codzienne i konsekwentne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych pomaga zapobiegać powstawaniu drobnych linii i zmarszczek, niedoskonałości tekstury oraz zmianom w wyglądzie porów w miarę upływu czasu. Co ważniejsze, codzienne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może pomóc w zapobieganiu powstawania niektórych nowotworów skóry. Aby łatwo było o tym pamiętać, eksperci zalecają stosowanie codziennie kremu nawilżającego z wbudowanym filtrem SPF o szerokim spektrum działania, co najmniej 30.
Aplikacja filtrów przeciwsłonecznych
Nakładaj krem z filtrem na 30 minut przed wyjściem na słońce i ponawiaj aplikację co najmniej co dwie godziny. Chemiczne filtry przeciwsłoneczne powinny być nakładane bezpośrednio na czystą skórę, podczas gdy fizyczne blokery mogą być nakładane jako ostatnie w procesie pielęgnacji skóry, ale przed nałożeniem makijażu. Dwie łyżki stołowe kremu przeciwsłonecznego wystarczą do pokrycia twarzy i odsłoniętych części ciała; w ramach tej ilości, użyj niewielkiej ilości kremu do pokrycia twarzy.
Maseczki do twarzy
Stwierdzenie, że maseczki do twarzy stały się ostatnio popularne, jest pewnym niedomówieniem – Sephora ma ponad 400 ich odmian. Maseczki oferują wysoce skoncentrowane leczenie, aby rozwiązać konkretne problemy. Jednak w przeciwieństwie do toniku czy serum, maseczki dostarczają składniki pod okluzją, dzięki czemu wchłaniają się one skuteczniej.
Pomyśl o maskach jak o wspomagaczach – nie są konieczne, ale korzystne. Jeśli chcesz spróbować, oto trzy skuteczne odmiany, które warto rozważyć:
- Maseczki w płachcie: Są one przede wszystkim nawilżające. Składniki nasycone na skórze w taki okluzyjny sposób zapobiegają przedostawaniu się powietrza do środka, dzięki czemu uzyskujemy większą absorpcję w krótkim czasie. Zawsze polecam trzymanie ich w lodówce, aby uzyskać również korzyści przeciwzapalne.
- Pakiety do spania lub maski na noc: Maski na noc lub pakiety do spania będą miały grubszą teksturę i pomogą uwięzić w każdym składniku, który nakładasz pod warstwą. Są idealne dla skóry dojrzałej lub mocno przesuszonej.
- Maski z gliny lub błota: Te pochłaniają olej i mogą mieć łagodny efekt złuszczający – więc są świetne dla tłustych obszarów. Nie musisz jednak nakładać ich na całą twarz. Możesz skupić się tylko na kilku obszarach.
Rada: Nakładaj maseczki po serum, ale przed kremem nawilżającym, chyba że jest to maseczka na noc typu leave-on, która może zastąpić Twój krem nawilżający na noc. Jak każdy produkt uzupełniający Twoją regularną rutynę, maseczki powinny być stosowane z umiarem – nie częściej niż raz w tygodniu, aby zapobiec podrażnieniom.
Olej do twarzy
Okrzyknięte jako czysty i naturalny sposób na poprawę stanu skóry, botaniczne olejki do twarzy – nasycone ekstraktami z roślin i farm – eksplodowały ostatnio na rynku kosmetyków do pielęgnacji twarzy. Mimo to, eksperci często zalecają ostrożność przy ich stosowaniu, ponieważ nie wszystkie olejki są sobie równe. Eksperci ze szkoły make up zalecają unikanie olejków eterycznych lub tych z dodatkiem perfum, które zwiększają potencjał podrażnienia skóry.
4 Zalety olejków do twarzy:
- Intensywnie nawilżają bez pozostawiania tłustej warstwy. Szukaj: olej z marakui.
- Rozjaśniają i wyrównują koloryt skóry. Poszukaj: oliwa z oliwek.
- Pozbywaj się bakterii i łagodź skórę trądzikową. Szukaj: olej marula.
- Uspokajaj czerwoną, zaognioną skórę i łagodź objawy trądziku różowatego. Szukaj: olej z dzikiej róży.
Jak i kiedy stosować olejek:
Większość olejków do twarzy może być stosowana dwa razy dziennie, zarówno rano, jak i wieczorem. Powinny być stosowane po serum do twarzy i żelach, ale przed kremami i balsamami. Rozłóż niewielką ilość olejku na dłoniach i wklep go, kierując się na zewnętrzne partie twarzy, a następnie kierując się w stronę środka, wokół oczu, nosa i ust.