Pielęgnacja twarzy zimą

21.11.2022 Ewa Winiarska

Pielęgnacja twarzy zimą

Pory roku wyznaczają rytm wielu codziennych czynności. Nie inaczej jest z pielęgnacją cery. Wraz z nadejściem niskich temperatur, należy zadbać o to, aby na twarzy nie pojawiły się pękające naczynka czy suchość i podrażnienia. Jaka powinna być pielęgnacja twarzy zimą? Przygotowaliśmy kilka niezawodnych rad.

 

Pielęgnacja twarzy zimą – jakim wyzwaniom trzeba sprostać?

Pielęgnacja zimowa niekoniecznie musi być trudniejsza od letniej, jest jednak po prostu inna. Zimno nie ma bowiem jednoznacznie negatywnego wpływu na stan skóry, a po prostu bez odpowiedniej pielęgnacji może w niektórych kwestiach zaszkodzić. Z jednej strony niskie temperatury pobudzają krążenie, a więc cera może zyskać zdrowszy wygląd. Z drugiej strony w sezonie zimowym często przemieszczamy się między mroźnym dworem a ciepłymi, ogrzewanymi wnętrzami, co powoduje szok termiczny.

Naczynia krwionośne na przemian kurczą się i rozkurczają. W efekcie mogą pojawić się podrażnienia i pękające naczynka. Co więcej, konsekwencją używania grzejników jest suche powietrze, które prowadzi do spadku nawilżenia w skórze i jej przesuszania. Zimowa pielęgnacja powinna więc być nastawiona przede wszystkim na ochronę cery przed tymi procesami oraz minimalizowanie ich negatywnych skutków.

Zimowa pielęgnacja – podstawowe zasady

Dbanie o skórę zimą wymaga zmiany kilku nawyków. Przede wszystkim już sama metoda oczyszczania twarzy ma duże znaczenie. Należy zrezygnować z agresywnych środków myjących i peelingów na rzecz delikatnych pianek i mleczek. Co więcej, nie powinno się myć twarzy tuż przed wyjściem z domu. Warto odczekać co najmniej pół godziny, aby dać skórze czas na regenerację naturalnej bariery ochronnej.

Nadmierna utrata wody i uczucie suchości to częsty problem w sezonie grzewczym. W pielęgnacji skóry zimą duże znaczenie ma jej nawilżanie. W tym celu codziennie stosuj krem bogaty w takie składniki, jak: ceramidy, gliceryna, kwas hialuronowy i kwasy tłuszczowe. Kosmetyk ten powinien również zawierać filtr przeciwsłoneczny, gdyż na szkodliwe promieniowanie UV narażeni jesteśmy nie tylko latem.Raz w tygodniu warto sięgnąć również po maseczkę do twarzy. Zapewni ona głęboki efekt odżywienia i nawilżenia, i pomoże w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry. Inne przydatne rady to stosowanie pomadek ochronnych do ust czy rezygnacja ze zbyt gorących kąpieli.

 

Kosmetyki, które zimową porą będą Twoimi sprzymierzeńcami

 Zimowa kosmetyczka powinna zawierać produkty, które pomagają chronić skórę i ją nawilżać. Podstawą będzie łagodny preparat do mycia. Może być to pianka lub mleczko, ale doskonale sprawdzą się również oleje roślinne.

Drugim must have na chłodniejsze dni jest krem ochronny. Nawet jeśli na co dzień nie masz problemów z cerą, zimą spokojne możesz postawić na krem do skóry suchej lub naczyniowej. Warto, by miał bogatą konsystencję z dodatkiem olejków oraz witamin i składników łagodzących podrażnienia.

Bywają sytuacje, gdy mimo starań, dojdzie do podrażnienia skóry. W takim wypadku można sięgnąć po olejki, które nakładane na noc, pomogą zmniejszyć przykre doznania. Polecane są m.in. olej makadamia, jojoba czy też z kiełków pszenicy. Ważne, aby do pielęgnacji cery podejść kompleksowo i dbać o nią każdego dnia.