Szkoła wizażu. Profesjonalny makijaż – kurs dla wizażystek

11.08.2022 Ewa Winiarska

Kurs makijażu od podstaw jest zwykle częścią programów dyplomowych dla wizażystów lub kosmetologów. Wizażyści mogą pracować indywidualnie z klientami prywatnymi na codziennych wizytach lub zarezerwowani na specjalne okazje. Mogą również pracować na planie filmowym, telewizyjnym lub fotograficznym i w ustawieniach teatralnych. Studenci poznają pielęgnację skóry, stylizację włosów oraz różne metody aplikacji makijażu, w tym makijaż z efektami specjalnymi i makijaż korygujący. Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega nauka w szkole wizażu
 • jak stworzyć profesjonalny makijaż
 • jak wybrać odpowiedni dla nas kurs wizażu

Kurs makijażu od podstaw – na czym polega?

Przemysł makijażu szybko stał się jedną z najlepszych i najbardziej kwitnących karier na świecie. W dawnych czasach ludzie nie byli tak naprawdę świadomi tego, jak nawet jedno pociągnięcie pędzla może podkreślić czyiś wygląd, tym samym drastycznie podnosząc ich pewność siebie i osobowość. Branża kosmetyczna odnotowuje fenomenalny wzrost i nie ma mowy, aby zwalniała. Czy kreacje różu i przydymionych cieni do powiek Cię ekscytują? Chcesz zbudować karierę jako wizażystka, uczestnicząc w indywidualnych kursach makijażu? Dzięki profesjonalnej edukacji i szkoleniom, początkujący wizażyści uczą się korzystać z kosmetyków w taki sposób, aby podnieść wygląd twarzy lub ciała na nowy poziom. Tematy najczęściej podejmowane w szkole wizażu to:

 • rozpoznawanie koloru i tonacji skóry
 • techniki nakładania makijażu
 • procedury bezpieczeństwa i higiena pracy
 • właściwy sposób aplikowania i nakładania produktów
 • używanie światła i technik makijażowych w fotografii
 • wybór i dobranie odpowiednich narzędzi, pędzli
 • biologia związana ze skórą
 • analizowanie poszczególnych rysów i kształtów twarzy
 • nakładanie sztucznych rzęs, stylizacja brwi
 • rozświetlanie i konturowanie twarzy

kurs makijażu od podstaw

Szkoła wizażu – jak stworzyć profesjonalny makijaż

Wiele lokalnych szkół wyższych, prywatnych szkół kosmetycznych oraz szkół technicznych i zawodowych oferuje zajęcia z makijażu. Kurs makijażu od podstaw, który obejmuje nakładanie makijażu, mieszanie i konturowanie oraz użycie pędzli, może być prowadzony indywidualnie lub jako część większego programu kosmetycznego (pielęgnacji skóry) lub kosmetologii. Jeśli studiujesz makijaż w ramach programu kosmetologicznego, możesz otrzymać certyfikat, dyplom lub stopień po ukończeniu studiów, w zależności od programu.

Przed rozpoczęciem edukacji w zakresie makijażu należy skonsultować się ze szkołą wizażu w sprawie wymagań licencyjnych i certyfikacyjnych, aby upewnić się, że program zapewnia odpowiednie szkolenie. Kosmetolodzy i wizażyści w niektórych krajach mogą być zobowiązani do posiadania określonych licencji. Aby pracować jako wizażystka w branży teatralnej, filmowej i telewizyjnej, konieczne może być ukończenie innego szkolenia.

Indywidualny kurs makijażu wprowadza w tematykę składników kosmetycznych i narzędzi do aplikacji, takich jak pędzle do makijażu. Dają również możliwość zapoznania się z produktami do makijażu i pielęgnacji skóry. Twoje instrukcje obejmują określenie rodzaju i odcienia skóry oraz zrozumienie teorii kolorów, konturowania i mieszania kolorów. Zajęcia uczą również metod konserwacji i ochrony narzędzi, a także obsługi systemów odkażania.

W miarę postępów w programie treningowym uczysz się technik korekcyjnych i kształtowania brwi. Kurs makijażu od podstaw często zawiera instrukcję nakładania sztucznych rzęs. Niektóre kursy, szczególnie w ramach programów estetycznych i kosmetologicznych, obejmują instruktaż dotyczący tymczasowego usuwania włosów.

Indywidualny kurs makijażu – odpowiedni wybór

Po opanowaniu podstaw aplikacji makijażu kursy zaawansowane w szkole wizażu zazwyczaj koncentrują się na bardziej konkretnych gatunkach sztuki wizażu. Kursy zaawansowane mogą obejmować makijaż dla różnych mediów, takich jak druk, wideo, teatr lub wybieg mody. Możesz poznawać zaawansowane techniki modelowania brwi i aplikacji sztucznych rzęs. Kursy kosmetyków dla nowożeńców koncentrują się na nakładaniu makijażu na panny młode i przyjęcia weselne w różnych okolicznościach weselnych, takich jak w pomieszczeniu, na zewnątrz, formalnie lub na co dzień.

Podczas kursu poznasz również techniki pracy z kobietami w różnych grupach wiekowych, w różnych odcieniach skóry i strukturach twarzy podczas przyjęcia weselnego. Ten zaawansowany kurs może nie być oferowany we wszystkich programach, ale niektóre indywidualne kursy makijażu mogą go obejmować. Aerograf do makijażu jest najczęściej używany w przemyśle filmowym lub drukarskim do nakładania makijażu, który wydaje się niewidoczny, ale można go również wykorzystać do opalania lub brązowienia całego ciała. Zajęcia z aerografu uczą odpowiednich podstaw do użycia w maszynie, a także czyszczenia, dezynfekcji i konserwacji sprzętu.

Dzięki wielu darmowym źródłom nauki makijażu, takim jak YouTube i Instagram, nic dziwnego, że niektórzy mogą kwestionować potrzebę kursów makijażu od podstaw. Chociaż te platformy oferują cenne wskazówki i triki, brakuje im formalnego szkolenia, którego chce i wymaga wielu klientów od swoich wizażystów. Niezależnie od tego, czy ćwiczy się na różnych typach skóry, czy ma dostęp do wielu produktów i marek, szkoła wizażu oferuje wiele niezastąpionych korzyści.