Wizaż i stylizacja – co warto o nich wiedzieć?

17.01.2023 Ewa Winiarska

Wizaż i stylizacja to określenia coraz częściej pojawiające się w przestrzeni publicznej. Zazwyczaj występują razem, nierzadko w ten sposób określa się nawet kierunek studiów czy też opisuje stanowisko pracy. Jak jednak należy definiować pojęcia wizażu i stylizacji, aby w pełni poprawnie określić, czym są? To właśnie chcemy wyjaśnić w dzisiejszym artykule.

Stylizacja, wizaż – czym są?

 

Wizaż i stylizacja to pojęcia silnie zakorzenione w branży urodowej. Dotyczą podobnego obszaru, jakim jest kreacja wizerunku. Wizażystka zajmuje się przede wszystkim twarzą. Wykonuje makijaż, wykorzystując do tego kosmetyki kolorowe. Musi posiadać niebagatelne umiejętności w tym zakresie i znać się na doborze makijażu do typu urody oraz być w stanie nałożyć trwały makijaż ślubny czy wieczorowy, który nie zacznie schodzić z twarzy po kilku godzinach. Powinna umieć rozpoznawać kształty twarzy czy też korzystać wyłącznie z dobrej jakości kosmetyków. Wizażystka powinna też być dobrze zaznajomiona z takimi narzędziami, jak face charty czy koło barw.

 

Stylista to w zasadzie odrębne od wizażysty stanowisko pracy. Zadaniem stylisty jest znalezienie odpowiedniego stylu w zakresie całego wizerunku. Dotyczy to więc nie tylko makijażu, ale też mody. Stylizacja polega na doborze ubrań i dodatków pasujących do typu urody, ale i do osobowości klienta. Pokrewną dziedziną jest stylizacja fryzur. Usługa stylizacji fryzur obejmuje więc również wybór odpowiedniego uczesania czy koloru włosów. Profesjonalny stylista często potrafi wykonać analizę kolorystyczną. Analiza kolorystyczna służy określeniu, jakich barw klient powinien unikać, a jakie korzystnie wpływają na jego wizerunek. Zarówno stylistyka, jak i wizażystka może prowadzić profesjonalne portfolio, w którym prezentowane są jej najlepsze stylizacje.

 

Wizaż i stylizacja, charakteryzacja, kosmetologia – jak rozumieć pojęcia z branży beauty?

 

Zarówno wizażystka, jak i stylistka często znajdują pracę w studiach fotograficznych przy sesjach zdjęciowych, pokazach mody, a nawet na planach filmowych. Ich zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie modeli i aktorów pod kątem wizualnym do występu na wybiegu lub przed kamerą. Makijaż musi wtedy nienagannie prezentować się niezależnie od warunków panujących na planie (a więc trzeba wiedzieć, jak wpłynie na niego konkretne światło czy światłocień). Pokrewną dziedziną do wizażu i stylizacji jest charakteryzacja, jednak w tym wypadku chodzi przede wszystkim o nadanie twarzy cech innej osoby. Można tego dokonać za pomocą makijażu, ale też akcesoriów takich jak sztuczny zarost.

 

Z wizażem i stylizacją łączy się też pojęcie kosmetologii. Najczęściej rozumiemy pod nim usługi oferowane w gabinetach kosmetycznych dotyczące pielęgnacji skóry oraz medycyny estetycznej. Wykorzystywane są do tego różnego rodzaju kosmetyki i akcesoria. Warto jednak wiedzieć, że istnieje również definicja kosmetologii jako dziedziny dermatologii. W tym rozumieniu będzie to specjalność zajmująca się leczeniem i pielęgnacją skóry dotkniętej defektami i chorobami. Kosmetolog posiada więc umiejętności znacznie wykraczające poza proste korzystanie z kosmetyków takich jak balsamy i maseczki. Na stosownych szkoleniach, których program i kierunek dostosowane są do wymogów tego zawodu, pojawia się również nauka i ćwiczenia np. z wykonywania iniekcji podskórnych.

 

Krótka historia makijażu – dlaczego kobiety się malują?

 

Nie sposób wyczerpująco streścić historii mody i makijażu. Tak naprawdę kosmetyki wykorzystywano do poprawy urody od wieków. Uważa się, że już 12 tysięcy lat temu w starożytnym Egipcie zarówno panie, jak i panowie starali się za pomocą różnych naturalnych substancji poprawić swój wizerunek. Chiny były natomiast pierwszym krajem, w którym zaczęto malować paznokcie lakierami. Dlaczego od tak dawna do dziś dla tak wielu osób udana stylizacja musi zawierać w sobie i makijaż? Prawdopodobnie szybko zorientowano się, że w dość łatwy sposób można zamaskować niedoskonałości urody, za to wydobyć jej atuty i w ten sposób zyskać jeszcze większą pewność siebie.

 

Makijaż dzienny, makijaż ślubny, makijaż kobiety dojrzałej – jakie typy makijażu znamy?

 

Każdy, kto choć trochę zna się na wizażu i stylizacji, wie, że możemy wyróżnić kilka typów makijażu. Używamy ich w zależności od okoliczności, którym mają służyć. Podstawowym typem jest oczywiście makijaż dzienny. To umiejętności jego wykonania zazwyczaj nauczysz się w pierwszej kolejności, stawiając dopiero pierwsze kroki w robieniu makijażu. Kolejny krok to makijaż okazjonalny. Do makijażu okazjonalnego zaliczamy makijaż wieczorowy, a także np. ślubny, fotograficzny czy też makijaż dzienny przeznaczony dla kobiet dojrzałych.

 

Warto wiedzieć, że zarówno sztuki makijażu, jak i analizy kolorystycznej możesz nauczyć się na kursie makijażu. Wybierając takie zajęcia, masz szansę zdobyć mnóstwo wiedzy z branży urodowej, nauczyć się makijażu pod kątem zajęcia się tym zawodowo lub na własny użytek, czy też sprawdzić, jak profesjonalna analiza kolorystyczna pomoże i Tobie lepiej się czuć i wyglądać. Sprawdź ofertę zajęć w szkole makijażu i naucz się wizażu, i stylizacji od profesjonalistów!